top of page
Szukaj
Zdjęcie autoraMariusz K

Rak skóry: przyczyny, objawy i leczenie

Rak skóry jest poważną i potencjalnie śmiertelną chorobą, która pojawia się, gdy komórki skóry rosną nieprawidłowo. Jest to najczęstszy rodzaj nowotworu w Wielkiej Brytanii, a każdego roku diagnozuje się ponad 100 000 nowych przypadków. Rak skóry może dotyczyć osób w każdym wieku i rodzaju skóry, ale osoby o jasnej karnacji, rudych lub blond włosach oraz niebieskich lub zielonych oczach są bardziej zagrożone.

Oto trzy główne typy raka skóry: rak podstawnokomórkowy, rak płaskonabłonkowy i czerniak. Rak podstawnokomórkowy i rak płaskonabłonkowy to najczęstsze i najmniej niebezpieczne typy, natomiast czerniak jest najbardziej niebezpieczny i może rozprzestrzenić się na inne części ciała, jeśli nie zostanie wcześnie leczony. Ważne jest, aby być świadomym oznak i objawów raka skóry i zwrócić się o pomoc lekarską w przypadku zauważenia jakichkolwiek zmian na skórze.


Rodzaje raka skóry



Rak skóry to nieprawidłowy wzrost komórek skóry spowodowany mutacją DNA. Istnieją trzy główne typy raka skóry: rak podstawnokomórkowy, rak płaskonabłonkowy i czerniak złośliwy. Każdy rodzaj raka skóry ma inną charakterystykę, objawy i metody leczenia.


Rak podstawnokomórkowy


Rak podstawnokomórkowy (BCC) to najczęstszy rodzaj raka skóry, stanowiący około 75% wszystkich nowotworów skóry. BCC zwykle pojawia się na obszarach skóry wystawionych na działanie słońca, takich jak twarz, szyja i ramiona. Jest to wolno rosnący nowotwór, który rzadko rozprzestrzenia się na inne części ciała. BCC często pojawia się jako mały, błyszczący, perłowy lub woskowaty guzek, który może krwawić lub tworzyć strup. Może również wyglądać jak płaska, łuszcząca się, czerwonawa plama.


Rak kolczystokomórkowy


Rak płaskonabłonkowy (SCC) to drugi najczęstszy rodzaj raka skóry, stanowiący około 20% wszystkich nowotworów skóry. SCC zwykle pojawia się na obszarach skóry wystawionych na działanie słońca, takich jak twarz, uszy i dłonie. Jest to szybko rozwijający się nowotwór, który nieleczony może rozprzestrzenić się na inne części ciała. SCC często objawia się jako twardy, czerwony guzek lub płaska, łuszcząca się, skorupiasta zmiana.


Czerniak złośliwy


Czerniak złośliwy jest najrzadziej występującym, ale najniebezpieczniejszym rodzajem raka skóry. Stanowi około 4% wszystkich nowotworów skóry, ale jest odpowiedzialny za większość zgonów z powodu raka skóry. Czerniak może rozwinąć się w dowolnym miejscu na ciele, także w obszarach nie wystawionych na działanie słońca. Często pojawia się jako nowy pieprzyk lub zmiana w istniejącym pieprzyku. Reguła ABCDE może pomóc w identyfikacji objawów czerniaka: A w przypadku asymetrii, B w przypadku nieregularnych granic, C w przypadku różnych kolorów, D w przypadku średnicy większej niż 6 mm oraz E w przypadku ewolucji lub zmiany w czasie.

Podsumowując, ważna jest ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i regularne sprawdzanie skóry pod kątem zmian i nieprawidłowości. Wczesne wykrycie i leczenie raka skóry może zwiększyć szanse na pomyślny wynik.


Zapobieganie i czynniki ryzyka



Rak skóry to powszechny rodzaj nowotworu, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Istnieje jednak kilka sposobów zapobiegania rakowi skóry i zmniejszania ryzyka jego rozwoju.


Ekspozycja na słońce


Jednym z głównych czynników ryzyka raka skóry jest narażenie na promieniowanie ultrafioletowe (UV) pochodzące ze słońca. Długotrwała ekspozycja na promienie UV może uszkodzić skórę i zwiększyć ryzyko zachorowania na raka skóry. Dlatego istotne jest ograniczenie ekspozycji na słońce, szczególnie w godzinach szczytu, czyli pomiędzy 10:00 a 16:00.


Ochrona przed słońcem


Aby zmniejszyć ryzyko raka skóry, należy podjąć kroki mające na celu ochronę skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV. Można to osiągnąć poprzez noszenie odzieży ochronnej, takiej jak koszule z długimi rękawami i kapelusze z szerokim rondem. Dodatkowo zaleca się stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym o SPF 30 lub wyższym, który należy aplikować co dwie godziny lub po kąpieli lub spoceniu się.


Czynniki genetyczne


Chociaż ekspozycja na słońce jest istotnym czynnikiem ryzyka, czynniki genetyczne również odgrywają rolę w rozwoju raka skóry. Osoby o jasnej karnacji, jasnych oczach i przypadkach raka skóry w rodzinie są bardziej narażone na rozwój tej choroby. Dlatego tak ważna jest świadomość tych czynników ryzyka i podjęcie odpowiednich kroków zapobiegających rakowi skóry.

Podsumowując, rak skóry jest chorobą, której można zapobiegać, a poszczególne osoby mogą podjąć kroki w celu zmniejszenia ryzyka jego rozwoju. Ograniczając ekspozycję na słońce, stosując ochronę przeciwsłoneczną i mając świadomość genetycznych czynników ryzyka, można przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem i zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka skóry.


5 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page