top of page
Szukaj
Zdjęcie autoraMariusz K

Nadciśnienie u kobiet i mężczyzn

Nadciśnienie tętnicze jest zaburzeniem, w którym ciśnienie tętnicze jest stale wyższe niż normalne. Według szacunków dotyka ono ok. 37 % dorosłych w Polsce. Nadciśnienie jest szczególnie groźne, ponieważ powoduje zwiększenie obciążenia serca i wystawia organy na duży stres, może również skutkować poważnymi powikłaniami, w tym zawałem serca i udarem mózgu. Na szczęście w szybki i łatwy sposób można zmierzyć ciśnienie krwi i objawy nadciśnienia, a także zastosować leczenie.



Chociaż nadciśnienie stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, istnieje kilka różnic pomiędzy płciami w odniesieniu do skutków tego zaburzenia. U mężczyzn nadciśnienie częściej prowadzi do udaru mózgu, zatok twarzowych i chorób krążenia oraz powikłań związanych z niedokrwieniem serca. U kobiet natomiast częściej dochodzi do powikłań związanych z niewydolnością serca. Obie płcie narażone są na mimiczne choroby nerek, których objawy pojawiają się w normalnych warunkach dopiero po wystąpieniu zaawansowanego nadciśnienia.


Jak pokazują badania, kobiety z nadciśnieniem mają większe ryzyko powikłań i poważniejszych chorób związanych z układem krążenia niż mężczyźni. Uwzględniając to, lepiej jest u kobiet prowadzić szczegółowe badania i dużo wcześniej rozpocząć leczenie nadciśnienia. Kobiety wykazują również większą skłonność do występowania nadciśnienia w ciąży i zespołu nadciśnienia po menopauzie.



Rozpowszechnienie nadciśnienia jest jednym z głównych wyzwań zdrowotnych na świecie. Aby skutecznie walczyć z tym problemem, ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę na różnice pomiędzy płciami i optymalizować leczenie odpowiednio do płci pacjenta. Konieczne jest również badanie związków między nadciśnieniem a czynnikami ryzyka związanymi z płcią, aby zrozumieć te różnice i wdrożyć skuteczniejsze strategie zapobiegania oraz leczenia.

4 wyświetlenia0 komentarzy

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page