top of page
Szukaj
Zdjęcie autoraMariusz K

Badania przesiewowe w kierunku raka obejmują badania, które należy wykonywać w określonych godzinach.



Rak jest główną przyczyną zgonów na całym świecie, a jego wczesne wykrycie pozwala na jego wczesne wykrycie



badania przesiewowe mogą znacznie poprawić wyniki i wskaźniki przeżycia. Jednakże przy tak dużej liczbie różnych typów nowotworów i dostępnych badań przesiewowych, wiedza, które badania i kiedy należy wykonać, może być myląca. W tym artykule dokonamy przeglądu najpopularniejszych badań przesiewowych w kierunku nowotworu oraz omówimy odpowiedni wiek i częstotliwość wykonywania każdego z nich.



Badania przesiewowe w kierunku raka piersi:




Rak piersi jest drugim najczęstszym nowotworem u kobiet, a wczesne wykrycie w drodze badań przesiewowych może znacznie zmniejszyć ryzyko śmierci. American Cancer Society zaleca następujące wytyczne dotyczące badań przesiewowych dla kobiet ze średnim ryzykiem:



* Kobiety w wieku 40–44 lat powinny mieć możliwość rozpoczęcia corocznych badań przesiewowych w kierunku raka piersi za pomocą mammografii, jeśli chcą to zrobić.


* Kobiety w wieku 45-54 lat powinny co roku poddawać się mammografii.


* Kobiety w wieku 55 lat i starsze powinny przechodzić na mammografię co 2 lata lub mogą kontynuować coroczne badania przesiewowe.


* Badania przesiewowe należy kontynuować tak długo, jak kobieta cieszy się dobrym zdrowiem i oczekuje się, że przeżyje jeszcze co najmniej 10 lat.



Badania przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy:




Rakowi szyjki macicy można w dużym stopniu zapobiec poprzez regularne badania przesiewowe i szczepienia przeciwko wirusowi HPV. American Cancer Society zaleca następujące wytyczne dotyczące badań przesiewowych dla kobiet:



* Kobiety w wieku 25-65 lat powinny poddawać się badaniu HPV co 5 lat lub badaniu Pap co 3 lata.


* Kobiety w wieku powyżej 65 lat, które regularnie poddawały się badaniom przesiewowym i nie chorowały na raka szyjki macicy ani zmiany przedrakowe, mogą przerwać badania przesiewowe.



Badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego:




Rak jelita grubego jest trzecim najczęstszym nowotworem zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, a regularne badania przesiewowe mogą zapobiec temu nowotworowi lub wykryć go we wczesnym stadium. American Cancer Society zaleca następujące wytyczne dotyczące badań przesiewowych dla dorosłych w wieku 45 lat i starszych:



* Kolonoskopia co 10 lat.


*Wysokoczułe badanie na krew utajoną w kale (FOBT) lub immunochemiczny test kału (FIT) co roku.


* Badanie DNA kału co 3 lata.


* Kolonografia CT (wirtualna kolonoskopia) co 5 lat.



Badania przesiewowe w kierunku raka płuc:




Rak płuc jest główną przyczyną zgonów z powodu nowotworów zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Grupa zadaniowa ds. usług prewencyjnych Stanów Zjednoczonych zaleca następujące wytyczne dotyczące badań przesiewowych dla dorosłych w wieku 55–80 lat, którzy palili 30 paczek lat i obecnie palą lub rzucili palenie w ciągu ostatnich 15 lat:



* Co roku tomografia komputerowa z niską dawką.



Badania przesiewowe w kierunku raka prostaty:




Rak prostaty jest drugim najczęstszym nowotworem u mężczyzn. American Cancer Society zaleca, aby mężczyźni podjęli świadomą decyzję ze swoim lekarzem, czy poddać się badaniom przesiewowym w kierunku raka prostaty. Oto kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę:



* Mężczyźni w wieku 50 lat i starsi, należący do grupy średniego ryzyka, których przewidywana długość życia wynosi co najmniej 10 lat.


* Mężczyźni w wieku 45 lat i starsi, należący do grupy wysokiego ryzyka, w tym Afroamerykanie i osoby, u których w rodzinie występował rak prostaty.



Należy zauważyć, że niniejsze wytyczne dotyczą osób o średnim ryzyku zachorowania na raka. W przypadku osób z wywiadem rodzinnym lub innymi czynnikami ryzyka konieczne może być wcześniejsze lub częstsze rozpoczęcie badań przesiewowych. Zawsze najlepiej jest skonsultować się z lekarzem, aby ustalić najbardziej odpowiedni harmonogram badań przesiewowych w oparciu o indywidualne czynniki ryzyka i ogólny stan zdrowia.



Podsumowując, badania przesiewowe w kierunku raka są istotną częścią profilaktyki zdrowotnej. Regularne badania przesiewowe mogą wykryć raka we wczesnym stadium, kiedy jest on najbardziej uleczalny, i mogą znacznie poprawić wyniki i wskaźniki przeżycia. Do najpowszechniejszych badań przesiewowych w kierunku raka zalicza się mammografię w kierunku raka piersi, testy HPV/Pap w przypadku raka szyjki macicy, kolonoskopię w przypadku raka jelita grubego, niskodawkową tomografię komputerową w przypadku raka płuc oraz świadome podejmowanie decyzji w przypadku raka prostaty. Odpowiedni wiek i częstotliwość każdego badania różnią się w zależności od indywidualnych czynników ryzyka i ogólnego stanu zdrowia. Niezbędne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu ustalenia najodpowiedniejszego harmonogramu badań przesiewowych w oparciu o indywidualną sytuację.



7 wyświetleń0 komentarzy

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page